Covid-19 před a po Wu-chanu

Wu-chan – Rozdíl mezi Covidem-19 před Wu-chanem a po Wu-chanu spočívá v tom, že před Wu-chanem šlo o virus neznámý a bezejména a po Wu-chanu jde o virus známý a […]

Wu-chan – Rozdíl mezi Covidem-19 před Wu-chanem a po Wu-chanu spočívá v tom, že před Wu-chanem šlo o virus neznámý a bezejména a po Wu-chanu jde o virus známý a se jménem Covid-19.

Přesto nebyl nový.

Byl tu vždy a bude tu pořád.

Covid-19 je infekční onemocnění, které se začalo šířit v prosinci 2019 z Wu-chanu v Číně a 11. února 2020 dostalo oficiální označení Covid-19. Koronavirus je společné označení pro čtyři rody virů. Alfakoronavirus, betakoronavirus, gamakoronavirus a deltakoronavirus. Covid-19, jehož původcem je SARS-CoV-2, patří mezi betakoronaviry, šíří se pomocí kapének a jeho inkubační doba je 2 až 14 dní.

Před Wu-chanem jsme se neznámého viru nebáli, protože jsme o něm nevěděli. Po Wu-chanu se známého viru bojíme, protože o něm víme. Přesto byl před Wu-chanem právě pro tu neznámost nebezpečnější než po Wu-chanu.

Proč?

Neznali jsme ho a nevěděli jsme, co od něho můžeme čekat. Nevěděli jsme, na čem jsme. Nevěděli jsme ani, že by jsme na něčem být mohli. Protože jsme o ničem nevěděli.

To se změnilo.

Víme o něm a víme, co od něho čekat. Víme na čem jsme. S tím už se dá dobře pracovat. Nebezpečnost Covidu-19 se snížila.

Wu-chan je hlavní město čínské provincie Chu-pej a zároveň nejlidnatější město ve střední Číně. Vzniklo v roce 1927 spojením třech měst. Nachází se na soutoku řek Jang-c‘-ťiang a Chan-ťiang. Na rozloze 8467,11 km2 žije 6,7 milionů obyvatel. Centrem vzdělanosti je Wuchanská univerzita s 53 tisíci studenty založená v roce 1893.

Zbytečný strach a přehnanou paniku z Covidu-19 vyvolávají média, sociální sítě a živnou půdu mu poskytuje lidská hloupost nikoli lidská těla, ve kterých dočasně přežívá. Strach natož panika není namístě.

Být na pozoru, ano.

Bát se, ne.