Příprava a ostrý start nové házenkářské sezony

Karviná – O uplynulém víkendu se znovu od samého začátku roztočil zápasový kolotoč házenkářské extraligy mužů. Několikanásobný domácí šampion z Karviné však po ukončení spolupráce s dlouholetým generálním partnerem OKD, […]

Karviná – O uplynulém víkendu se znovu od samého začátku roztočil zápasový kolotoč házenkářské extraligy mužů. Několikanásobný domácí šampion z Karviné však po ukončení spolupráce s dlouholetým generálním partnerem OKD, a. s. byl nucen pozměnit týmovou filosofii. Sbohem tak daly týmu opory Veřmiřovský, Gelnar, Paululik nebo Lefan, naopak tým byl bohatě doplněn zejména mladými odchovanci či hráči z nedalekých klubů. Nový je také trenérský post, který bude zastávat Radek Bartošic, jehož doplní hrající Alexander Radčenko, budovat nové mužstvo. Základem mladičkého kádru bude atraktivní útočná házená. Takto by si tým, jehož cíle byly nastaveny relativně skromně, měl zajistit účast ve společné Česko – Slovenské lize pro budoucí sezonu a navázat tak na loňský ročník, který skončil neoblíbenou bramborovou příčkou.

Trenérská dvojice kromě kvartetu dorostenců Plaček, Mokroš, Drzyzga a Wozniak doplnila kádr o Daniela Křístka a Františka Geista ze Sokolu Ostrava, ze zahraničí se pak vrátily zkušenosti v podání Alexandra Radčenka z Tatranu Prešov, brankářský post doplní Przemyslaw Witkowski z Górniku Zabrze. Týmový věkový průměr se tak i přes notně vyčnívající věk Radčenka, který je vůči nejmladšímu Křístkovi o pětadvacet let starší, zastavil na hodnotě 23 let.

Náročná příprava s dílčími úspěchy

Hráči HCB Karviná absolvovali během přípravy hned několik utkání a turnajů. Jedním z úspěšnějších byl turnaj, který hostily Nové Zámky. Kromě domácích a karvinských házenkářů se ještě představil Tatran Litovel a Brno. První utkání s Litovlí karvinští zvládli a zvítězili 29:35. Bodovým ziskem nakonec skončil zápas s Brnem, který pak urvala Karviná v poměru 34:38. V posledním utkání, které mělo rozhodnout o vítězi, nakonec po velmi vyrovnaném průběhu zvítězil domácí Štart 33:30 a odsunul tak průběžně vedoucí Karvinou na druhé místo.

Nebyl to však jediný zahraniční turnaj, kterého se karvinští házenkáři zúčastnili. O poznání horším výsledkem bez zisku bodů nakonec skončilo představení v polském Zabrze. Právě domácí Górnik si plným počtem bodů zajistil vítězství, druhý skončil běloruský vicemistr SKA Minsk, bronz si pak připsal pro změnu ukrajinský vicemistr Zaporoží. Ač výsledky příliš nepřály, pro trenéry byl turnaj velkým přínosem a zkvalitněním přípravy.

Na domácí palubovce se pak v derby s městským rivalem MHK Karviná poprvé v bráně objevil Witkowski, který se slibným výkonem zapsal do podvědomí trenérům, aby se nakonec i karvinskému celku upsal. Nepřekvapí tak, že tým do nové sezony sázející na dravé mládí, má nejstarší brankáře ve věku třiadvaceti let. Výsledky zápasů ostatních klání pak naleznete zde.

Brzké vystřízlivění v nové sezoně

První představení v nové sezoně si připsala Karviná minulý víkend na půdě Lovosic. Po relativně vyrovnaném úvodu utkání, kdy až do jedenácté minuty bylo skóre vyrovnané do stavu 7:7, však domácí ukázali svou sílu. Možná i menší porcí štěstěny karvinských brankářů poté šestibodová šňůra nasměrovala Lovosice k vítězství. Navíc přibyla i příliš rozsáhlá řádka technických chyb, po nichž jako přes kopírák padaly branky do karvinské sítě.

Obrat v utkání nepřinesl ani Radčenko, který se v dresu Karviné představil po dlouhých třinácti letech. Dotahování soupeře tak bylo marné a domácí si v poklidu došli pro první dva body sezony v nejvyšším skóre celého kola 36:25, které posunulo oba celky na opačné póly tabulky.

Příští utkání bude znovu na programu na palubovce soupeře, když naši hráči zavítají k nováčkovi soutěže z Nového Veselí, které v prvním utkání proti Dukle vstřelilo jen o 4 branky více a ve velmi jednoduché tabulce tak je přímým sousedem karvinských. Domácí utkání přijde konečně na řadu 18. září, kdy přijede Jičín.