Svět se zbláznil, Česká televize se zbláznila

Praha – Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a nestraník za ČSSD ve čtvrtek 16. dubna 2020 na schůzy Senátu PČR o šílenství okolo […]

Praha – Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a nestraník za ČSSD ve čtvrtek 16. dubna 2020 na schůzy Senátu PČR o šílenství okolo koronaviru, zveličování problému, šíření strachu a zbytečné panice. České televizi pak navrhl nový dvacetičtyřhodinový speciál s čísly, kterými by mohla strašit a stresovat diváky ještě o něco víc.

Co je to úmrtí na koronavirus. Jo. Protože kdo vypisoval úmrtní oznámení tak ví, že tam je základní příčina onemocnění, bezprostřední příčina onemocnění, jsou tam komorbidity, ty diagnozy se míchají a většina pacientů zejména těch starších našich. K seniorům, k nímž já se blížím, a taky tak jednou umřu. Končí potom na nějakou formu zápalu plic. Nemusí to být ta intersticiální virová, může to být jakákoli jiná pneumonie.

Takže a jenom bych upozornil a Česká televize se samozřejmě zbláznila. Ta se naprosto zbláznila, protože dělat čtyřadvacetihodinový speciál.

Já vám navrhnu tento speciál:

V České republice je 90 tisíc nádorů ročně nových. 30 tisíc pacientů umírá. My jsme pyšní na těch 60 tisíc, co vyléčíme. 30 tisíc umírá. To je 80 denně, to je jeden každých 20 minut. Představte si zprávy ráno v šest hodin, kdy oznámí:

„Vážení spoluobčané,

už nám umřelo od půlnoci 18 občanů a čekáme v šest hodin dvacet, že umře další. Teď nám hlásí ze Vsetína, že umřel pan Novák ve Vysokém Mýtě. V 8 hodin to bude o dalších šest víc.“

Dovedete si to představit?

A k tomu se dá říkat, že ti pacienti mají chodit třeba pro rohlíky s lněným sáčkem, protože jinak ty karcinogeny třeba z toho plastu by je mohli ohrozit.

Dovedu si představit jakoukoli fámu.

300 lidí umírá v České republice denně naprosto přirozenou obměnou. Někteří samozřejmě na dálnici, někteří s nožem v zádech, ale drtivá většina tím, že prostě jsou staří. To je ta obměna. Stotisíc lidí se rodí v České republice, stotisíc umírá. Proto jsme pořád něco malinko plus nad těmi deseti miliony.

Takže toto všechno jsme nekomentovali.

My jsme ani nekomentovali v lednu to, že jakási hygienická norma říkala, že 1860 nakažených při jakékoli viroze na 100 tisíc zavdává příčinu třeba k omezování návštěv v nemocnicích a další věci, což se stalo už koncem ledna ve třech krajích, kdy probíhala jakoby chřipková epidemie. 1860 na 100 tisíc je 18 tisíc na 1 milion a je to 186 tisíc na 10 milionů.

Dovedete si představit 186 tisíc COVIDů?

To by jsme se zbláznili tady. A to je hygienická norma proto, abychom zvážili jako ředitelé nemocnic omezení návštěv a podobné věci. Takže to je každoroční rutina.

„Zeptejte se těch lidí na ARU.“ No tak samozřejmě, že mají práci na ARU. Samozřejmě, že běhají kolem ventilátorů. V sezonním… V sezonních obdobích, a když se nakumulují ti pacienti do jednoho špitálu, tak jako to bylo v té severní Itálii, kterou tak velice bedlivě sledujeme, ale sledujeme taky provincii další Bazilika tu sledujeme, sledujeme Kalábrii a sledujeme i jiné oblasti.

A bavíme se samozřejmě s lékaři. Třeba s Monicou Silvestrini z Říma, která nám píše, ať pro onkologické pacienty uděláme nějaké schéma.

A teď vám řeknu nakonec ještě jednu věc.

My… nezpochybňuju nic.

Ta vláda se nemohla jinak chovat, protože svět se zbláznil, Česká televize se zbláznila, ale teď jde o to to trošku normalizovat, čímž teda nenarážím na přání prezidenta Husáka, který byl nadšený pro normalizaci, ale teď by se to docela už pomalinku hodilo, neboť se podívejte všichni teďka na počítače na Ministerstvo zdravotnictví na tu křivku. Je to asi šestý graf, jak se nám to začítáná hezky ohýbat. Moc drama se neděje.

A ze svého ústavu, kde jsme měsíc, samozřejmě testujeme pořád, operujeme pořád. My nemůžeme odkládat onklogické pacienty.

200 ozařovaných denně,
20 operovaných denně,
asi 250 chemoterapií denně.

Ti lidi tam pořád proudí.

Tak jsme se konečně po měsíci dobrali k dvěma pozitivním COVIDům. Testujeme si to sami, protože máme svoje PCAR laboratoře. Ke dvěma pozitivním a ti jsou… oni až na tu rakovinu jsou jako zdraví. Oni znervozněli, když byli najednou pozitivní, že jo, jinak mají jenom tu rakovinu.

Takže rakovina už nikoho nestraší v současné době. Třeba. Mrtvice. Jo.

A tudíž podporuju i to, co říkal včera pan docent Balík v televizi: „Prosím vás, nechte nás taky trošku v tom zdravotnictví se starat i o ty ostatní“ a myslím si, že ti, co omezovali nějak nadměrně ten provoz, že proto už teď není důvod. Možná proto byl, tahle zkušenost, vyděšenost ze všeho a hlavně ten příklad světa, který blbne nahlas napříč. Takže něco zatím bude ještě dalšího a není to jenom medicína.

Těch virů je celá spousta a s virama tady budeme a přežijou nás. Ujišťuju vás, že všechny vás přežijou mikroby. I lidstvo patrně.

Tak nezlobte se. To byl takový emoční. Já jsem se nechal vyprovokovat.

Děkuji a už potom se nebudu hlásit.