Tenisové rozbroje na konci sezony

Londýn, Singapur – Po nedělním zvláštním konci mužského podání turnaje mistrů v Londýně se na povrch světa dostává spousta negativních informací ohledně dvanáctinásobného nejoblíbenějšího tenisty Rogera Federera. Ten se po […]

Londýn, Singapur – Po nedělním zvláštním konci mužského podání turnaje mistrů v Londýně se na povrch světa dostává spousta negativních informací ohledně dvanáctinásobného nejoblíbenějšího tenisty Rogera Federera. Ten se po sobotním semifinálovém duelu s krajanem Wawrinkou, kterého udolal ve třech setech i se čtyřmi odvrácenými mečboly 4:6, 7:5 a 7:6, odhlásil z nedělního finále. Důvodem byla bolest Švýcarových zad. Automaticky tak vyhrál a titul na Masters tím obhájil Srb Novak Djokovič. V exhibičním utkání se pro diváky narychlo představil domácí Andy Murray, který se světovou jedničkou v supersetu prohrál 5:8.

Hned po utkání se vyrojily spekulace, že se Federer mohl šetřit na víkendové finálové klání Davis Cupu s Francouzi, který mu v jeho bohaté sbírce trofejí chybí, jelikož by proti Djokovičovi hrajícím v současné formě neměl příliš naději na vítězství. V tom však Švýcarům příliš nehraje do karet ne zrovna ideální vztah mezi jedničkou Federerem a Wawrinkou, který byl v onom semifinálovém klání podle všeho rozptylován výřečnou Federerovou manželkou Mirkou, na kterou si stěžoval dokonce u empirového rozhodčího. Vše se mělo odehrát v koncovce třetího setu, když Wawrinka hrál na straně blíže k hráčské lóži Federera. Oba se kromě incidentu na hřišti prý o nastalé situaci bavili ještě po zápase, kde si prý vše vyříkali a do finálového duelu Davis Cupu prý oba vstupují jako přátelé, kteří tento vyhrocený moment již nebudou řešit.

Ne zrovna v prospěch nejoblíbenějšího tenisty mluvil také bývalý tenisový rozhodčí Milan Štěrba, který se pohyboval i v zákulisí největších turnajů a rozhodoval v zápasech předních hráčů. Situaci okolo tenisty nazval „Federerovou nemocí“, jež měla začít před deseti lety v Austrálii, kde měl vyhlásit za svůj cíl překonání všech rekordů, kde mu právě Davis Cup chybí. A právě v Davis Cupu podle všeho je zakopaný pes Federerovy neobliby, protože několikrát se osočil proti Wawrinkovi, že jeho vinou se Švýcarsko na trofej nedosáhlo. A podle všeho je osobních sporů ještě více. Obdobnou dvojitou tvář má také šéf českého fotbalu a zároveň majitel aktuálně třetího týmu Synot ligy Jablonce Miroslav Pelta, který je pro někoho hrdinou, pro jiné spíše postava na hranici podsvětí.

Další nepopulární image má prý i Federerova manželka, která v očích Švýcarů působí nafoukaně a sobecky. A má na slavného tenistu špatný vliv rozvíjející jeho chamtivost, i když patří mezi nejbohatší Švýcary.

Je tedy otázkou, zda se jedná pouze o velké ambice a sportovní ctižádostivost, která má reálný základ, nebo je pravdou Rogerova diametrálně odlišná tvář než je prezentována v médiích. Úspěchy a oku lahodící tenisový styl mu však již nikdo vzít nemůže. Mezi ty největší se řadí zlatá medaile ze čtyřhry na olympiády v Pekingu, kterou vyhrál právě s Wawrinkou, stříbrná ve dvouhře na olympiádě Londýna nebo třeba 17 grandslamových titulů, ke kterým přidal ještě 6 titulů z turnaje mistrů.

Další informace světového tenisu přináší také dámské WTA, která vyhlásila za tenistku roku světovou jedničku Serenu Williamsovou, která anketu vyhrála potřetí za sebou a celkově již pošesté. Tuto anketu tak pro sebe znovu nezískala vítězka z roku 2011 Petra Kvitová. V premiérovém hlasování diváků na oficiálních stránkách WTA byla nejlépe hodnocená Rumunka Halepová.
________
Ilustrační foto: O2 aréna Londýn (Tim Schofield, Wikipedia.org), Singapore Indoor Stadium (Mailer diablo, Wikipedia.org)