Hokejová výstroj je dnes odolnější a pohodlnější

Ostrava – Helma, rukavice, hokejka a brusle. To je základní hokejová výstroj nezbytná ke hře ledního hokeje. A ani chrániče, suspenzor, brankářská maska, lapačka, vyrážečka a betony by neměly zůstat […]

Ostrava – Helma, rukavice, hokejka a brusle. To je základní hokejová výstroj nezbytná ke hře ledního hokeje. A ani chrániče, suspenzor, brankářská maska, lapačka, vyrážečka a betony by neměly zůstat před zápasem zapomenuty v šatně.

Od dřeva ke kompozitu

Pryč jsou časy, kdy hokejky dostupné na trhu byly jen ze dřeva. Dnes se vyrábějí a prodávají kromě klasických dřevěných hokejek i tvrdší a pevnější kompozitové hokejky cenově dostupné začínajícím i pokročilým hokejistům. Po volbě materiálu bereme při výběru hokejky v potaz také zahnutí čepele. Tedy zda s hokejkou bude hrát pravák nebo levák a zároveň míru zaoblení čepele. Tvrdost, slengově shaft, pak volíme pro dětské kategorie nejnižší a pro dospělé kategorie nejtvrdší.

Hokejky si můžete prohlédnout a ošahat v sousední Ostravě, kde se v Ostravar aréně nachází kamenná prodejna firmy Bauer, nebo si hokejku pohodlně vybrat a objednat v oficiálním e-shopu.

Dlouho odmítaná ochrana hlavy

První prototyp hokejové helmy vyrobil a představil v roce 1927 kanaďan Barney Stanley. Následující rok se pak v sezoně 1928 / 1929 Georg Owen hrající za Boston Bruins na postu obránce objevil na ledové ploše jako vůbec první hráč v historii ledního hokeje, který do zápasu nastoupil s helmou. Helmy však ještě dlouho po tomto milníku hráči vnímali v drsné hře jako symbol slabosti a hrát s ochranou hlavy odmítali. Tak třeba teprve až v roce 1959 si brankář Jacques Plante jako první nasadil brankářskou masku. Odměnou mu byl škodolibý výsměch z hlediště. Mezinárodní hokejová federace pak vyčkávala až do sezony 1969 / 1970, kdy hokejové helmy a brankářské masky zařadila mezi povinnou součást výstroje hokejistů, bez které se nebylo možné zúčastnit žádné z jejich akcí.

Od té doby prošly hokejové helmy dlouhým vývojem a dočkaly se řady inovací zvyšujících bezpečnost hráčů. Od prostých kožených s minimální ochranou hlavy až po moderní plastové s inteligentní pěnou schopnou pohltit i velmi vysoký tlak vzniklý při nárazu do hlavy či najetí střemhlav do mantinelu. Hokejové helmy se dnes vyrábějí v mnoha barvách, s mřížkou pro ochranu obličeje nebo s plexisklem pro ochranu očí a spolu s hlavou tak jsou schopné ochránit rovněž obličej hokejisty.