Lázně Darkov s lázeňským parkem

Karviná – Lázně Darkov s lázeňským parkem na ulici Lázeňská se nachází v Karviné – Darkově a byly založeny v polovině 19. století po nálezu pramenu jodobromové solanky, která se […]

Karviná – Lázně Darkov s lázeňským parkem na ulici Lázeňská se nachází v Karviné – Darkově a byly založeny v polovině 19. století po nálezu pramenu jodobromové solanky, která se využívá k léčení poruch pohybového ústrojí, baronem Jiřím Beesem. Lázně Darkov s lázeňským parkem leží na pravém břehu řeky Olše a společně s Mostem Sokolských hrdinů dělají z Karviné atraktivní lázeňské město otevřené lázeňským hostům z celého světa.

Lázně Darkov jsou dostupné z centra města po ulici Karola Śliwky / Lázeňská a také autobusem č. 517 vyjíždějícím z Hlavního nádraží přes Rehabilitační sanatorium.

Jiří Bees
(* 7. února 1824 Hnojník, + 14. března 1905 Hnojník)
Šlechtic, politik, vlastník panství Ráj a zakladatel lázní.

Antonín Fiedler
(* 10. listpadu 1809 Držkovice u Opavy, +)
Lékař a od 3. července 1865 čestný občan Fryštátu.

Milníky

  • Baron Jiří Bees provedl v roce 1862 na svých pozemcích mezi Darkovem a Stonavou pokusný vrt v naději objevu ložiska černého uhlí. Namísto ložiska černého uhlí však objevil pramen jodobromové solanky.
  • Fryštátský lékař Antonín Fiedler začal v roce 1865 využívat solanku k léčebným účelům. Tu ohříval a koupal v ní své pacienty.
  • V roce 1866 získal baron Jiří Bees od zemské vlády slezské v Opavě povolení ke zřízení lázní a ty v roce 1867 jako Lázeňské místo Ráj založil.