Zlaté dukáty s Karlem IV. jsou správná volba

Praha – Zlato jako komodita, která bezpečně ochrání peníze před inflací, je mezi lidmi známý fakt. Navíc na rozdíl od například akcií, nemovitostí nebo starožitností je zlato osvobozeno od DPH. […]

Praha – Zlato jako komodita, která bezpečně ochrání peníze před inflací, je mezi lidmi známý fakt. Navíc na rozdíl od například akcií, nemovitostí nebo starožitností je zlato osvobozeno od DPH. Jeho nákup je tedy o 21 % levnější a úspora je pro nákup čehokoli vždy silný argument. Proto asi každý z investorů, který má mezi investičními příležitostmi možnost volby, volí ke zhodnocení peněz právě zlato.

Zájem o zlato roste

Prvenství na českém trhu drží zlaté slitky švýcarské firmy Argor-Heraeus. Není se čemu divit. Česká alternativa neexistuje. Žádná česká mincovna totiž zlaté slitky nevyrábí. Zahraniční produkce pak nedokáže konkurovat nízké ceně.

Rekordně pak letos vzrostl zájem nových klientů, kteří s nákupem drahých kovů dříve váhali. Což potvrzují i slova zakladatele nejznámějšího českého e-shopu se zlatem Pavla Trtíka: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1 až 5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Svůj e-shop na adrese www.zlate-mince.cz provozuje od roku 2003 a ke zvyšujícímu se zájmu o investiční zlato dodává: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Opačně je tomu u stříbra.

Zatímco cena stříbra se pohybuje okolo pětiset korun za troyskou unci, tak cena zlata se blíží hranici čtyřicet tisíc korun a stále roste. Vezmeme-li k tomu v potaz, že stříbro, narozdíl od zlata, není osvobozeno od DPH a při jeho nákupu je třeba zaplatit 21 % navíc. Začíná být jasné, proč zájem investorů o stříbro klesá a raději za své peníze nakupují zlato.

Zlaté mince jsou krásné a diskrétní

Na počest rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který během svého krátkého života zkomponoval řadu světských i duchovních děl, s kterými dobyl Vídeň, razí Wiener Philharmoniker v metropoli na Dunaji zlaté mince s jeho motivy. Zlaté mince nemusí být oproti zlatým slitkům opatřeny sériovým číslem, což ocení hlavně investoři zakládající si na diskrétnosti. Přesto se i ty prodávají pouze za cenu zlata a v dobrých e-shopech je možno zakoupit i aktuální edice zlatých mincí z roku 2021.

Zlaté mince mají oproti zlatým slitkům i českou produkci v podobě svatováclavských dukátů, které jsou pro svůj národní charakter velice oblíbených mezi patrioty. Zlaté dukáty se razí ve standardních velikostech a ryzostech. Poptávka po nich je dlouhodobě stabilní.

Vzhledem k omezenému nákladu mají vysokou sběratelskou hodnotu zlaté dukáty s motivy českého krále a římského císaře Karla IV. Náklad mnohdy činí jen několik set kusů. Karel IV. ve své době razil dukáty ze zlata vytěženého z dolů na území dnešní Jílové u Prahy.

Slováci rádi nakupují v Česku

Situace na Slovensku je podobná. I tam obliba zlata stále roste a rostou i počty Slováků nakupujících investiční zlato v Česku. Což české prodejce zcela jistě těší. Nákupy za hranicemi je totiž mnohdy vyjdou o poznání levněji než nákupy doma. A vzájemným obchodům mezi Čechy a Slováky už nebrání ani bankovní poplatky, které se pohybují v zanedbatelných částkách.

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně.“ Vysvětluje současný stav na trhu s investičním zlatem Kamila Bantová z moravské pobočky numismatické prodejny Zlaté mince.

Jedna odlišnost mezi slovenským a českým trhem s investičním zlatem tady přece jenom je. Slováci oproti Čechům mají trvale zájem spíše o nákup zlatých cihliček o váze jedné troyské unce a vyšší.